Той е и началото на всяка една дисциплина. Ефективното му изпълнение е от изключително важно значение за дистанции като 50м. и 100м., където навременният и перфектен старт позволява на спортиста да започне състезанието с оптимална скорост, предимство и да покаже най- добрия си резултат.
Днес ще Ви покажем така наречения лекоатлетически старт, изпълняван от Радостин Кръстев (НСК ,,Олимп’’).
1. Изходно положение: Кракът, който изтлаксва тялото се намира отпред, сгънат в коляното, пръстите захващат ръба на стартовия блок. Другият крак е отведен назад на разстояние едно стъпало или малко повече от предния крак, сгънат в коляното и в глезена, поставен на предна част на ходилото. Ръцете захващат предния край на стартовия блок и са на разстояние равно или по- голямо от ширината на раменете.Главата се намира под линията на таза с поглед надолу, а тялото е наклонено напред. (фиг. 1 и 2)
2. Изтласкване: При сигнал, плувецът максимално бързо и взривно обтяга ръцете и краката, избутвайки стартовия блок назад, като главата се повдига с поглед напред. Оптималният ъгъл на отскока е 20° – 30 ° градуса. (Фиг. 3 и 4)
3. Летежна фаза:Цялото тяло се обтяга, като лактите заемат позиция над ушите, а пръстите са хващат. Крака се събират, глезените са в шпиц. Целта е минимално съпротивление при влизането във водната среда. (Фиг. 5 и 6)
4. Влизане във водата и плъзгане:Тялото влиза във водата първо с пръстите на ръцете под ъгъл около 30° - 35° градуса, което позволява по-плитко плъзгане и запазване на по- висока скорост. По време на плъзгането тялото остава обтегнато, като главата е по продължение на надлъжната ос на тялото. ( Фиг. 7, 8 и 9)
5. Начало на плувните движения:Когато скоростта на плъзгането започва да намалява (около 2 сек.), започват плувните движения с краката при стиловете кроул и бътерфлай. (Фиг. 10)
Добрият старт е предимство не само в плуването, но и във всяко едно начинание!
Към всички новини (тук)