С посивели коси, на 39 години Йордан Йовчев пишеше историята на Олимпийските игри в Лондон през 2012-а. Четирикратният планетарен шампион регистрира рекордното за световната спортна гимнастика шесто участие на форума под петте преплетени кръга. И този факт освен демонстрация на желязна воля, постоянство и лишения, показа правилната методика на трениране за поддържането на такова изумително ниво за такъв дълъг период от време. Властелинът на халките единодушно бе избран за знаменосец на делегацията ни при откриването на игрите в Лондон.
Какви са ключовете към успеха на спортиста, за отношенията между треньора и състезателя, за жертвите говори над час Йордан Йовчев в откриващия първи епизод образователното студио на НСК Олимп „Ще се срещнем на върха“.
„Ако си жаден за успеха, трябва да изключиш всичко, което ти пречи. Да бъдеш всеотдаен и честен. Не да даваш 60 процента, а да казваш, че си на 100. Защото ти ще си бъдеш на 60 процента. В спорта няма време за губене. Винаги трябва да искаш повече, защото някой някъде прави повече.
Най-важното е самото дете да има желание. Да е жадно и гладно. Да го иска. Даже да ти пречи някой, ти ще успееш.
Когато бях в силните си години, правех всякакви експерименти. И филми са ме зареждали. Искаш да приличаш на някой. В три часа сутринта съм слагал каишки и без осветление, на студено, съм си създавал препятствия, които да преминавам.
Може би някой го прави, а аз не съм опитал. Няма как да не стане единоборство.
Е, в случая не говорим за децата. За тях е важно да са в конкурентна среда и да тренират при добри условия.
„Трябва и да си инат. Да си твърд, че упражнението няма да ме надвие. Да знаеш, че ти ще надделееш над него.
Трябва да си постоянен. Да не се отпускаш и да си казваш: „В някои дни направих много, навъртях километри, дай да си почина!“
Постоянството е като капката. Без да губиш кураж, рано или късно, може и по-късно, ще стане.
Сила, гъвкавост, психическа устойчивост се постигат с постоянство. В различните спортове си има специфика. Много важно е да имаш условията. Не да търчиш от единия край на града до басейна. Да хабиш време. Трябва да имаш и адекватните треньори, хранене, психолог.“
Йордан Йовчев е категоричен, че треньорите трябва да са сигурни, че са на една и съща страница с децата и родителите. За шампиона платените такси не гарантират, че детето ще стане най-доброто.
„Треньорите понякога щадят състезателите, за да не им избягат. Треньорът обаче трябва да изисква еднакво от всички възпитаници. Трябва да вижда потенциала строго индивидуално. Да го разгърне. Да го види. Да забележи стила и психиката“, обяснява още Йовчев.
Кое по-важно процесът на тренировка или крайната цел и резултат? Това беше един от основните въпроси към четирикратния олимпийски медалист, вълнуващи треньорите на НСК Олимп и зрителите на „Ще се срещнем на върха.“
„Процесът е първи. Искаш да станеш нещо без да изминеш този път. Без да се озориш, няма как да стане. Няма кратък и заобиколен път. Процесът те изгражда като личност, характер. Процесът развива всичките качества на спортиста“, отговори пловдивчанинът, който на 8 февруари става на 48 г.
Спортът изисква жертви и лишения. А едно от големите лишения е състезателят да бъде за дълго време далеч от близките си. Мнението на Джуги по темата:
„Трябва да вярваш, да бъдеш отдаден, както и хората около теб. Трябва да подходиш достатъчно адекватно и отговорно, за да може един ден да ги усмихнеш тези хора, за времето което не си бил у дома.“
Йовчев бе запитан и как състоянието на спортната база у нас влияе върху развитието на спорта ни.
„Винаги може повече. Не казвам, че трябва да има 200 басейна. Хубаво е обаче да има повече. В училищата да има повече салони. Виждам, че в спортното министерство има ентусиазъм“, коментира Йовчев, който е наясно с проблематиката и в качеството си на бивш зам. спортен министър.
Образователното предаването „Ще се срещнем на върха” се излъчва 2 пъти в месеца ( през една седмица) в сряда вечер от 20:00, на живо в канала ни във Facebook и YouТube
Всички предавания от поредицата Ще се срещнем на върха (виж тук).