Златото на ансамбъла по художествена гимнастика в Токио беше най-жадуваното спортно отличие от българите по време на безпрецедентния 5-годишен олимпийски цикъл. Такава беше обществената нагласа, тази на момичетата, техните треньорки и федерацията, след като момичетата на Весела Димитрова поеха щафетата от бронзовите медалистки в Рио 2016 г. Задачата беше свършена перфектно. Момичетата прекъснаха доминацията на Русия. Историческото първо злато за художествената ни гимнастика всъщност е продукция на всеотдаен колективен труд и перфектна стиковка с хората извън прожекторите.
Каква е ролята на хореографа, на балетния педагог, на спортния психолог, масажиста, на диетата – за всичко това, както и за цената на сбъдната олимпийска мечта, говорят Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафиров. Правят го в епизод 12 на образователно студио на НСК „Олимп“ „Ще се срещнем на върха“. Отговарят зряло, без запецване. В пълен синхрон. Като перфектен ансамбъл. Ще излязат за последно на 16 декември в зала „Арена Армеец“ , за да сложат със спектакъла „Сън“ край на приказката, която започнаха да пишат преди 5 години.
„След успеха в Токио вярваме, че залите по художествена гимнастика ще се напълнят. Едно от най-ценните неща от успеха в Токио е да дадем вяра и надежда на най-малките деца.Нашата победа мотивира не само децата, но и утвърдени състезатели във всички спортове, защото показа, че е възможно. Златният медал не е резервиран, той е за най-добрия.“
"В тези няколко секунди на триумф си за малко си извън тялото си. Чувството е по-реално да си го представиш, отколкото е в действителност. Това е нещо, което си представяш хиляди пъти, но когато ти се случи е много по-различно…“.
„Треньорката ни Весела Димитрова направи нашите съчетания, така че да въздействат на цял свят, така че хората да ни заобичат. Всяко едно нейно съчетание е шедьовър. Толкова бяхме подготвени за олимпийските игри, че въобще не се притеснявахме и не бяхме стресирани. Весела Димитрова често се шегува, че трябва да сме подготвени като космонавти за всякакви ситуации. Да сме хладнокръвни и спокойни като снайперисти.
Нейната помощничка Михаела Маевска (която спечели медал на втори олимпийски игри – в Рио 2016 като състезателка взе бронз с ансамбъла), е другата противоположност. Вдъхва увереност спокойствие, балансираща. А това да си хладнокръвен може да се окаже най-голямото предимство. Идеално се допълват с Весела Димитрова, която е по-емоционалната. Направиха страхотен екип. Изпитваме огромна благодарност.“
„Елица Павликенова - нашият танцов хореограф, помагаше при стъпките, за изчистването на детайлите. Гонеше ни с един таблет да ни ги показва. Благодарни сме и на балетния педагог Елица Луканова. Отряза косите си, които бяха до кръста. Беше дала обет да го направи, ако станем шампионки. Балетната подготовка много важна част от нашата подготовка, тя в основата на нашите съчетания. В действителност художествената гимнастика е вече само гимнастика с уреди, но може да се направи веднага разлика в постановката и други елементи, когато има отношение към балета. Културна игра е.“
„Психическата подготовка е изключително важна. Преди състезания правехме сеанси. Първо има момент на събуждане на мозъка - правим различни упражнения чрез различни техники. После си представяме съчетанията, като е много важно да знаем, че контролираме всичко. Че нещата не просто ни се случват, а че мозъкът контролира тялото. Когато това се осъзнае и прилага, нещата се получават.
Трябва да имаш тази готовност и решителност, че без никакви съмнения в себе си отиваш и правиш елементите, които си тренирал без да се замисляш. Първата мисъл, която ти дойде, е правилната. Не трябва да се разколебаваш от съмнения. Това просто води до грешка. И то голяма грешка. Така че, психическата подготовка да си създадеш тази нагласа е много важна.
Нашият психолог (с проф. Татяна Янчева) много пъти ни е казвал, когато даден елемент не се получава правилно, да го премислим многократно в главата си и тогава да го направим. Защото, когато в ума ти седи правилното съчетание, много по-лесно ще бъде направено. А когато си мислиш, че грешиш, съответно излизаш и правиш грешка. Както сме имали физически тренировки, така сме имали и за психиката – т. нар. автогенни. Тези, в които преиграваме съчетанията на определени елементи.“
„Никога не сме се ограничавали с каквато и да е храна. Не ползваме услугите на спортен диетолог. Просто всяка от нас е била достатъчно съвестна, за да изглежда добре на килима. Естествено винаги сме се хранили с качествена храна, защото тя е в основата един спортист да има добра и качествена енергия. Важно е да се каже, че не всичко работи за всеки. Всяка една от нас трябва да си познава добре тялото и това коя храна как й се отразява.“
„Художествената гимнастика се е променила много (от ерата на Нешка Робева – б. р. Голямата специалистка гостува в епизод 2 на „Ще се срещнем на върха“). Много по-интензивна е. Спортът ни е по-силов. Докато преди телата на състезателките са били наистина много грацилни, сега мускулатурата ни трябва да е много силна. Да си физически отлично подготвен най-малкото, за да можеш да си издържаш в тренировките.
За тази цел всяка година в подготвителния период имаме високопланински лагер на Белмекен, където нашият кондиционен треньор Цветелина Кирилова (многократна шампионка в леката атлетика) ни води тренировките. Те са абсолютно различни от тези в нашия спорт. По-скоро са близки до леката атлетика. Качваме върхове, бягаме на стадион. Знае как да ни натовари, как да ни подготви, така че като слезем от Белмекен да продължим тренировките в художествената гимнастика, но да нямаме проблем с издръжливостта при изпълнението на съчетанията. За хората може да звучи много малко това, че те продължават само две минути, но в началото имахме много трудности, докато го издържим целите.“
„Когато имаш крайна цел е много по-лесно да преминаваш през трудностите.Колкото и странно да е, всяка от нас може да разкаже истории за неуспехи и провали. Но това, което ни е бутало напред е, че сме имали финална цел. Това прави винаги нещата по-лесни. Много е сложно да преминеш през труден момент, ако не знаеш защо го правиш. Не е задължително финалната цел да са олимпийски игри или нещо голямо, а следващото състезание. Важното е да имаш нагласата да имаш крайна цел. Да вървим стъпка по стъпка.“
„Никога не трябва да се отказваш. Дори трябва да си малко луд, търпелив и много отдаден. Неуспехите са уроци, те ни научиха на много, те са основната причина за нашите успехи. Трябва да преминаваме през тях без да губим желанието и ентусиазма си. Трябва да си с нагласа, че когато постигнеш даден връх, там е хубаво, но си за кратко. Както казва нашият треньор: „Няма да е все така.“ Когато преживяваш трудни момент пак няма да е така.“
- упоритост
- смелост
- борбеност
- трудолюбие
- инат
ЗА ПРЕДАВАНЕТО ЩЕ СЕ СРЕЩНЕМ НА ВЪРХА
Образователното предаването „Ще се срещнем на върха” се излъчва два пъти в месеца ( през една седмица) в сряда вечер от 20:00 часа, на живо в канала ни във Facebook и YouTube
Всички предавания от поредицата Ще се срещнем на върха (виж тук)